Kansermiyim
Türkçe | English
 
 
ÖNSÖZ
KANSER NASIL OLUŞUR
KALITSAL VE GENETİK YÖNÜ
ÇEVRESEL FAKTÖRLER
ONAYLANMIŞ TEDAVİ
İYİ HUYLU KANSER
KÖTÜ HUYLU KANSER
ALTERNATİF TEDAVİLER
BESLENME ŞEKLİ
TARAMA TESTLERİ
KARSİNOGEN MADDELER
BİTKİSEL TEDAVİ
KANSER BULAŞICI MI?
GEN TEDAVİSİ
KANSERDE PSİKOLOJİ


 
Kanserde Bitkisel Tedavi Şekilleri

Kekik Suyu
Bileşimindeki timoldan dolayı antiparaziter olan kekik suyu içildiğinde bağırsaktaki her türlü parazitin düşürülmesini sağlar. Kan dolaşımında uyarıcı etki yaparak organizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Bedeni kuvvetlendirir, cinsel güce olumlu katkı yapar. Midevi özelliğinden dolayı hazmı kolaylaştırır, mide, karın ve baş ağrılarını giderir. Vücuttaki kolesterolün düşürülmesinde etkili olan kekik suyu, böbrek kum ve taşlarının düşürülmesinde de iyi sonuçlar vermektedir. Pankreas üzerinde uyarıcı etki yaparak şekerin düşürülmesine yardımcı olur. Antiseptik özelliğinden dolayı ağız, diş, bademcik iltihaplarında gargara yapıldığında iyileştirici katkı sağlar. Bağırsak iltihaplarında da kullanılır. Düzenli içildiğinde vücuttaki yağları eritir ve kilo vermeye yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliğinden dolayı bronşit hastalarında ve soğuk algınlığında kullanılır. Kadınların aybaşı kanamalarını düzene sokar. Cilt temizliğinde kullanılır.

Isırgan Otu Suyu
Bileşimindeki vitamin C, organik asitler, potasyum tuzları, histamin asetitkolin gibi etkin maddeler içeren ısırgan otu suyu halk tıbbında asırlardır kullanılmaktadır. Kan temizleyici özelliği olan ısırgan otu suyu vücuttaki düzensiz çıbanların giderilmesine yardımcı olur. Dalak rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon tedavisinde olumlu faydaları görülmektedir. Şekerin yükselmesini önlemede yardımcı olur. Kadınların adet düzeninin sağlanmasında etkilidir.

Papatya Suyu
Bileşimindeki uçucu yağ ve etkin maddelerden dolayı modern tıpta ve halk tababetinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ateş düşürücü, spazm çözücü, terletici, sinir yatıştırıcı ve sırt ağrılarını giderici özelliği vardır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Karın ağrısına da iyi gelen papatya suyunun kuvvet verici özelliği vardır. Mide fonksiyonunu düzenleyici, gaz ve safra söktürücüdür. Ağrılı hemoroidlerde, pamukla yapılacak kompresin rahatlatıcı etkisi vardır.

Okaliptus Yaprağı Suyu
Sıtma ve sağlık ağacı olarak da bilinen okaliptus yaprağından damıtma yoluyla elde edilen okaliptus yaprağı suyu, içindeki uçucu yağın antiseptik etkisinden dolayı halk tıbbında asırlarca öksürük kesici, balgam söktürücü ve terletici olarak kullanılmıştır. Astım ve nefes darlığı rahatsızlıklarında ilk akla gelen bir doğal tedavi ürünüdür. Günümüzün modern tıbbında okaliptus yaprağından elde edilen etkin maddeler birçok ilacın bileşiminde yer almakta ve özellikle deri ve üst solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Andız Ağacı Kökü Suyu
Andız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolesterolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında çok faydalı olan andız kökü suyu, kadınların ay hali düzensizlikleri, migrenden kaynaklanan yarım baş ağrıları, romatizmal rahatsızlıklar, sırt ağrıları ve altını ıslatan çocuklar içinde denenmiş olarak kullanılmaktadır. Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak da kullanılmaktadır.

Mersin Yaprağı Suyu
Akdeniz ve Ege Bölgesi dağlarında yetişen mersin ağacı yapraklarının kendine özgü hoş bir kokusu vardır. Tanen, uçucu yağ ve acı maddeler içerir. Antiseptik özelliğinden dolayı mikrop öldürücüdür. Bu nedenle göğüs hastalıkları ve idrar yolu rahatsızlıklarında mükemmel sonuçlar vermektedir. Kan dindirici etkisi vardır. Haricen yaralara sürüldüğünde iyileştirici etkisi vardır. İştah açıcı ve kabız yapıcı özelliği olan mersin yaprağı suyu, saçlara sürüldüğünde besleyici ve gürleştirici etkisi görülmektedir.

Çakşır Kökü Suyu
Yüksek rakımlı dağlarda yetişen lifli kökleri olan bir bitkidir. Dişi ve erkeği olmak üzere iki türü mevcuttur. Amerikalı ve Alman bilim adamlarınca birçok kez yetiştiği bölgelerde incelenmiş olan bu bitki ile beslenen özellikle keçilerin ikiz hatta üçüz doğurdukları gözlenmiş ve bu doğrultuda yapılan araştırmalarda bitki köklerinde bulunan etkin maddelerin cinsel gücü artırıcı olduğu görülmüştür.

Böğürtlen Kökü Suyu
Ülkemizde yaygın şekilde yetişmekte olan böğürtlen bitkisinin taze köklerinden damıtma yoluyla elde edilir. Tanen, organik asitler ve şekerler içermektedir. İçme ve gargara şeklinde kullanılabilir. İçerek kullanıldığında idrar söktürücü, kuvvet verici, yüksek tansiyonu düzenleyici ve şeker düşürücüdür. Fazla kullanıldığında kabız etkisi görülebilir. Gözlerdeki zafiyet, ayaktaki şişlikler için faydalıdır. Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Gargara yapılarak içilmesi halinde ağız, dil, dişeti ve bademcik iltihaplarının giderilmesinde yardımcı olur. Ayrıca kadınlardaki beyaz akıntının önlenmesinde etkilidir.

Hayıt Tohumu Suyu
Bir Akdeniz bitkisi olan hayıtın meyveleri uçucu yağ ve razin maddeleri içerir. Çiçeklerinden distilasyonla elde edilen yağ, Akdeniz Bölgesi’nde kekik yağı yerine kullanılmaktadır. Toz haline getirilen meyve ve yaprakları, kumaşları güvelere karşı korumada kullanılmaktadır. Hayıt tohumu suyu ise sinir yatıştırıcı, gaz giderici, idrar söktürücü özellikleri yanında kalp rahatsızlıkları ile ilgili olarak damar açıcı, kolesterol düşürücü olması nedeniyle kullanılmaktadır. Ayrıca alerjik olmayan astım ve bronşit rahatsızlıkları için de halk arasında kullanılmaktadır.

Yarpuz Suyu
Halk arasında filiskin, pülüskün olarak da tanınan bir yabani nane türünün damıtılan suyudur. Uçucu yağının içinde bol miktarda pulegon ihtiva eder. Kuvvet verici, nefes yollarını açıcı, hazım kolaylaştırıcı, gaz giderici, balgam ve safra söktürücü olarak kullanılan yarpuz suyu aynı zamanda adet kolaylaştırıcı olarak da kullanılmaktadır.

Keçi Boynuzu Suyu 
Akdeniz ve Kuzey Afrika’da doğal olarak yetişen harnup meyveleri, bileşiminde karbonhidratlar, şekerler, selüloz, azotlu bileşikler, tanen ve sabit yağlar taşımaktadır. Boynuz biçiminde olan meyveler özel kokulu ve tatlı lezzetlidir. Harnup suyu, taze meyvelerin parçalandıktan sonra distilasyonu ile elde edilmektedir. Harnup suyu doğal beslenmede önemli bir destekleyicidir.


Bütün hakları saklıdır Dr. F. Hikmet Özvar