Kansermiyim
Türkçe | English
 
 
ÖNSÖZ
KANSER NASIL OLUŞUR
KALITSAL VE GENETİK YÖNÜ
ÇEVRESEL FAKTÖRLER
ONAYLANMIŞ TEDAVİ
İYİ HUYLU KANSER
KÖTÜ HUYLU KANSER
ALTERNATİF TEDAVİLER
BESLENME ŞEKLİ
TARAMA TESTLERİ
KARSİNOGEN MADDELER
BİTKİSEL TEDAVİ
KANSER BULAŞICI MI?
GEN TEDAVİSİ
KANSERDE PSİKOLOJİ


 
Kanserli Hastada Beslenme Şekilleri

Hastalıkta Enerji ve Protein Gereksinimi  

Beslenme ile kanserin yakın ilişkisi olduğu biliniyor. Kanserli hastalar kilo kaybeder. Kilo kaybeden hastaların günlük enerji ve protein alımları normalin altına düşer. Protein alımı ile de total vücut potasyumunun, total vücut suyu ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Vücut ağırlık kaybının yağ, su, yağsız vücut kütlesi, azot ve potasyumu yansıttığı bilinmektedir.

Kanserli hastaların % 50’sinde tat duygusunun değiştiği bilinmektedir. Bu hastaların en az % 40’ının bir besin maddesinden nefret ettiği de görülmüştür.

Yapılan araştırmalarda yüksek protein içeren gıdaların et, balık, tavuk vb. hastalar tarafından istenmediği bilinmektedir. Bunların yerine yumurta ve peynir tercih edilmektedir. Yüksek kalorili gıdalarda tatlılar gibi az sevilenler arasındadır.

Çeşitli araştırmalar tümör büyümesinde yalnız başına karbonhidrattan gelen enerjinin, konakçının beslenme durumunu etkilemediğini göstermiştir. Yalnız başına aminoasitler içinde aynı şey gözlenmiştir.

Vitamin ve Minerallerin Tedavide Kullanılmaları  

A Vitamini
Günümüzde ratinol ve analogları çeşitli kanserlerin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmalıdır. Değinmek istenilen diyetle alınan vitamindir. Sigaranın akciğer kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir. Hastalık riskinin süt ve havuç tüketenlerde azaldığı ileri sürülmektedir.

C Vitamini
Kemik metastazlı hastalara yüksek dozda C vitamini verilmesiyle kemik ağrılarının azaltılacağı görüşü savunulmaktadır. Ağrıların azalmasının C vitamininin tirozin metabolizmasındaki etkinliğinden dolayı olabileceği düşünülüyor.

Folik Asit
Oral kontraseptik alan kadınlarda 3 ay süre ile günde 10 mg folik asit verilmesi servikal kanserin riskini düşürdüğü sanılmaktadır. Bazı tümörlerde folat kullanımının arttığı bilinmekte ve bu durum vitaminin pürin ve primidin sentezindeki önemli rolüne bağlanmaktadır. Tümörlü dokudaki büyüme normalden fazla olduğu için yetersizliğin büyümeyi geciktirebileceği düşünülmüştür.

B 12 Vitamini
Folat yetersizliğinin tümör üzerinde yaptığı etki gibi B 12 vitamini analoglarının da tedavide kullanılabilecekleri düşünülmüştür. Akut B 12 Vitamini yetersizliği vitamin analogları kullanılarak oluşturulmuş ve antineoplastik sonuç vermiştir.

Tiamin
Kanserli hastalarda tiamin yetersizliği riski olduğunu ve bunun sitotosik ilaçlarla daha da arttığı bilinmektedir. Bazı ilaçlarla birlikte vitamin verilmesi hastaların tedaviye cevabını arttırmakta ve kendilerini iyi hissetmelerine neden olmaktadır. Örneğin 5-fluorouracil gibi.

Mineraller
Vitaminler gibi minerallerinde kullanımları halen tartışma halindedir. Bazılarının verilmesi olumlu etki yaparken, bazıları ise tümör gelişimini hızlandırmaktadır. Çinko bu minerallerdendir. Çinko yetersizliği olan çeşitli kanserli hastalara operasyondan sonra mineralin verilmesi sağlık durumunda olumlu etki yapmıştır.

 

Genel Diyet İlkeleri ve Özel Beslenme Yolları

1) Ağızdan Alma

  • Yumuşak ve sulu besinler
  • Az artık bırakan besinler       
  • Temel diyete bağlı bazı ekler
  • Kimyasal olarak formüle edilmiş diyetler

 

2) Özel Beslenme

  • Tüp beslenme
  • Total paranteral beslenme
  • Hiperalimentasyon

Bütün hakları saklıdır Dr. F. Hikmet Özvar