Kansermiyim
Türkçe | English
 
 
ÖNSÖZ
KANSER NASIL OLUŞUR
KALITSAL VE GENETİK YÖNÜ
ÇEVRESEL FAKTÖRLER
ONAYLANMIŞ TEDAVİ
İYİ HUYLU KANSER
KÖTÜ HUYLU KANSER
ALTERNATİF TEDAVİLER
BESLENME ŞEKLİ
TARAMA TESTLERİ
KARSİNOGEN MADDELER
BİTKİSEL TEDAVİ
KANSER BULAŞICI MI?
GEN TEDAVİSİ
KANSERDE PSİKOLOJİ


 
ALTERNATİF TEDAVİLER

Akupuntur

Akupunktur, doğu tedavi yöntemlerinden biridir. Vücudun belirli bölümlerine akupunktura özel olan iğneler batırılarak tedavi yapılır. İğnelerin amaca yönelik bir şekilde batırılması gerekmektedir, bu nedenle bu işlem profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.
Akupunktur iğneleri on iki tanesi belli bir organa bağlı olan meridyenlerin bir kısmının arasına batırılır. Akupunkturun tedavi yöntemi, hastalığın kaynağı olan organları belirlemek ve chi’nin bu bölgede süratli bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktır.

“Chi” doğu tıbbında insan zihnini ve vücudunu doyuran hayati bir güç olarak tanımlanabilir. Sağlıklı bir insanda chi’nin vücutta rahatça dolaşabildiği söylenirken, chi rahatlıkla dolaşamadığında ise organların birinde tıkanma olduğu düşünülmektedir. Rahatsızlıkların ortaya çıkması da chi’ye bağlanmaktadır. 

Akupuktur modern tıbbın uyguladığı tedavinin yanında ek olarak uygulanabilir. Aynı zamanda modern tıbbın yan etkilerini tedavi etmek amacıyla da kullanılabilir.
Akupunktur yöntemiyle tedavi olmak istiyorsanız bir süre Akupunktur Tedavi Merkezleri’nde tedavi gören kişileri izlemeli, tedavi olmuş kişilerle sohbet etmelisiniz.
Akupunktur tedavisi yapan uzmanın eğitimi hakkında bilgi edinmeye çalışın. Uzman olmadığına inandığınız kişilere vücudunuzu teslim etmeyin.
Uzman kişinin kullandığı iğnelerin mutlaka tek kullanımlık olması ya da her hastadan sonra sterilize edilmesi gerekmektedir. Bu, hastanın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Aromaterapi
Aromalı bitki özlerinin kullanılması, masajınıza tümüyle yeni bir boyut kazandırır. Çeşitli bitki ve ağaçlardan elde edilen bir konsantre özler, esanslar olarak biliniyorlar. Aromaterapi; uykusuzluk ve stresten akneye, deri sarkmasından depresyon ve sinirsel gerginliğe kadar uzanan birçok problemin çözümünde bu yağların sağaltım amaçlı kullanılması anlamına geliyor. 

Ayurveda
“Ayur”un Türkçe karşılığı yaşam, “veda”nın ise bilgi demektir. Ayurveda, “Yaşam Bilgisi” anlamına gelir. İnsanın zihnini ve bedenini bir bütün olarak ele alır ve insanın kusursuz bedene kavuşmasını sağlamaya çalışır. 
Alternatif tıp kategorileri içinde bulunan Ayurveda ilk olarak Hindistan’da uygulanmaya başlanmıştır. Zaman içinde Batılılarca yenilenmiş ve günümüzde en yeni şekliyle kullanılmaya başlanmıştır. Uzun bir süreçten geçmiş olması Ayurveda’nın birçok farklı dallarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Modern tıp uzmanlarınca onaylanan ve tavsiye edilen Ayurveda yöntemi ise Maharishi Mahesh Yogi öncülüğünde uygulamaya koyulmuştur.
İnsan sağlığına bakışı zihin ve beden üzerindendir. Hastalığı vücuda girdikten sonra yok etmek yerine insanın hasta olmamasını sağlayarak uzun yıllar yaşamasını amaç edinmiştir.
Ayurveda uygulamalarında insanlar genç yaşta incelenmeye başlanır. 50 yaşında yaşanılacak bir hastalık yirmili yaşlarda vücutta kendini göstermeye başlar. Ayurveda insanların vücut yapılarını inceleyerek hangi hastalıklara yakalanabileceğini açıklayarak insanlara vücut yapılarına göre yaşamlarını devam ettirmesini öğretir.
Ayurveda’dan yararlanmak isteyen kişilerin ilk olarak Doşha’ları tespit edilir. Doşha her insanda farklı olan vücut yapısını belirler. Ayurveda inanışlarına göre insanların 3 farklı Doşha’sı  olabilir. Doşha’lar ile kişi sadece kendine ait olan özelliklere sahip olur. Her insanda farklı Doşha’ların olmasıyla insanların karakterleri ve biyolojileri de birbirinden farklı olur. Doşha’larda meydana gelebilecek uyumsuzluk, hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.
Sağlıklı bir vücuda kavuşmak için insanlar Doşha’larını bilmelidir. Kimi insanlar için oldukça yararlı olan bir besin kimilerine zarar verebilir. Kimileri çok yediği halde kilo almazken kimileri su içse kilo alır. Bu nedenle insanların Doşha’larının tespit edilmesi önemlidir. Hastalandıktan sonra vücuda iyi bakmak yerine vücudunuza uygun bir şekilde beslenir ve hareket ederseniz hastalıkları vücuda girmeden önlemiş olursunuz.
Doşha’lar belirli olarak üç gruba ayrılırlar ve beş elementten meydana gelirler. Elementler boşluk, hava, su, ateş ve topraktır.
1. Doşha Vata: Vata, boşluk ve havadan meydana gelmektedir. 3 Doşha’nın da lideri konumdadır. Soğuk, sert, kuru, küçük, hafif ve değişkendir. Soluk alıp vermek, duyu ve hareket organları, bağırsak ve idrar yolu hareketleri ile konuşma Vata’nın önderliğindedir. Vata’nın bedende çoğalması için uykusuzluk, kaygı, heyecan, uyumsuzluk, yetersiz beslenme, mevsim değişikliği, sonbahar dönemi, sabah ve öğleden sonraları ve de 60 yaş üstü olmak gerekir. Bedenin enerjik, hareketli olmasını sağlar ve sinir sisteminin çalışmasında yardımcı olur. Vata vücutta denge sağlayamadığında stres, kaygı, dikkatsizlik, üşüme, kuruluk, kabızlık, uykusuzluk, kas gerilmesine neden olur.
2. Pitta: Pitta, ateş ve nemden meydana gelir. Bağırsakların hızlı çalışmasında etkendir. Sıcak, kokulu, acı, sert, asidik, hafif sıvıdır. Zihnin sürekli aktif olması, uzun süre konuşma, sert güneş ışınları, sıcak hava, ekşi-tuzlu besinler, asitli içecekler, öğlen ve gece yarısından sonraki saatler Pitta’nın vücutta çoğalmasına neden olur. Pitta vücutta uyum sağlayamazsa terlemeye, kokuya, agresifliğe, sürekli yeme hissine, susuzluğa, ülsere, yüzde kızarıklığa ve görme problemlerine neden olur. 
3. Kapha: Kapha, su ve topraktan meydana gelir. Ağır, sağlam, soğuk, yumuşak, tatlı ve yağlıdır. Bedenin dinç kalmasını sağlar, cesaret verir, bağışlama ve iyileşme etkisi gösterir. Uzun süreli uyku, zihin ve beden hareketsizliği, yağmurlu soğuk hava, fazla yeme, yağlı – soğuk – ekşi - tatlı - tuzlu yemekler Kapha’nin vücutta artış göstermesini sağlar. Kapha vücutta denge sağlayamazsa sürekli halsizliğe, tembelliğe, aşırı yemeye, alerjiye ve kaşıntıya neden olur.
Bazı insanlarda birkaç tip Doşha görülebilir. Bu kişiler bulundukları ortama göre Doşha’larına bürünürler. İnsanlar Doşha’larını öğrendikleri taktirde bedenlerine nasıl bakmaları gerektiğini de öğrenirler ve böylece Doşha’larının artmasına izin vermeden oluşabilecek hastalıkları önlerler. Sağlıklı bir şekilde uzun yaşamanın sırrı Doşha’lara göre hareket etmekte yatmaktadır. 

Bioenerji
Türkiye'de uygulanmaya yeni başlayan biomeridyen yöntemi, 20 yıl önce Amerika'da yaşayan Alman bir doktor tarafından yaratıldı. Bilgisayarla çalışan bu yöntem; acısız, ağrısız ve yan etkisiz bir teşhis yöntemi olup doğru tedavi için adeta bir check-up niteliğindedir.
Aynı zamanda akupunktur noktaları da olan ve başlangıç noktaları el ve ayak parmak uçları olan biomeridyenlerin (enerji kanalları) her biri organ ve sistemlerden geçer veya bağlantılıdır. Uygulamanın yapıldığı biomeriyen aletinin parmak uçlarındaki biomeridyenlere dokunmasıyla vücutta var olan enerji kaybının nerede ve neden olduğu bulunur.
Geleneksel Çin tıbbındaki Akupunktur noktalarından “özek detökteri” ile tüm organ doku sistemlerin enerji düşüklüğü veya fazlalığını tespit ederek vücutta hastalığın, neden olduğunu ortaya çıkararak hastalıkların iyileşmesi için enerji dengelenmesini sağlar. Bunun yanı sıra vücudun hangi ilaçlara ve maddelere ihtiyacı olduğunu saptayıp gerekli tedavinin doğru yönlendirilmesine yardımcı olur.
Özellikle tam teşhis konamamış ve tedavisi yapılamamış, kronikleşmiş  hastalıklarda enerji düşüklüğü ve fazlalıklarında, streste, alerjilerde bedendeki bazı madde, vitaminiyon ve minerallerin düşüklüğünü veya fazlalığını saptamakta metabolizma bozukluklarında tedavide kullanılan ilaçların vücutla uyumlu olup olmadıklarını da ortaya çıkarmaktadır.

Çiçek Terapisi - Bach
Bach Çiçek Terapisi, hastalıklarımızın çoğunun fiziksel değil, zihinsel ve duygusal kaynaklı olduğu tezine dayanır. Korku, umutsuzluk, kaygı, irrasyonellik ve yorgunluk gibi duygusal problemlerimiz, birçok hastalığa davet niteliğini taşır. Yabani bitkiler, çiçekler ve ağaçlar bu duygusal problemlerin tedavisine destek olur. Bitkilerin pozitif gücü bedenimize nüfuz ederek, bize pozitif bakış açısı kazandırır. Böylece psikolojik ve zihinsel güç kazanırız ve bedenimize hastalıkları davet etmeyiz. Kendimizi olumlu, sağlıklı ve canlı hissederiz.
Çiçek sularından hazırlanan karışımın dahili veya harici kullanılması önerilir.

Bach Çiçek Terapisi, aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir:

  • Stres
  • Depresyon
  • Aşırı üzüntü, Şok
  • Yorgunluk
  • Regl öncesi gerginlik
  • Saman nezlesi vb.

Gülme Tedavisi
EFT (Duygusal Özgürlük Teknikleri):
EFT, Stanford’lu bir mühendis, Gary Craig tarafından geliştirilmiş bir enerji tekniğidir ve adını “Duygusal Özgürlük Teknikleri” anlamına gelen “Emotional Freedom Technique” in baş harflerinden alır. Aslında enerji teknikleri pek de yeni bir konu sayılmaz. Çinliler 5000 yıldır enerji sistemini, meridyenleri ve bunun sağlık üzerine etkisini zaten biliyor ve başarıyla kullanıyorlar. Şimdi Doğu’nun bilgi birikimi Batı’nın analitik yaklaşımıyla sentezlenerek sadeleştirildi ve herkesin kısa sürede öğrenerek kendi başına rahatlıkla uygulayabileceği pratik teknikler haline getirildi.

EFT Çin tıbbındaki enerji meridyenleri ile kinesyoloji ilminin çok başarılı bir sentezi...

EFT’nin, anksiyete, korkular, fobiler, travmalar, yas, kızgınlık, suçluluk gibi duygusal bozukluklardan, performans geliştirme (iş dünyası, kariyer, satış, spor vb.) ve ilişkilerin iyileştirilmesine varan oldukça geniş bir yelpazede uygulama alanı var.

Feng Shui
Feng Shui Nedir?
3500 yıl önce ortaya çıkan Feng Shui (Fung Şuway olarak okunur); çevreyi insana, huzur, mutluluk, refah ve sağlık getirecek şekilde düzenleme sanatıdır. Birçok bilim adamları tüm evrenin bir titreşime sahip olduğunu ve bir enerji gücü ile birbirine bağlı olduğunu kabul eder. Feng Shui, bu yaşamsal enerjiye Chi adını verir. Feng Shui'yi uygulayabilmek için öncelikle Çinlilerin Chi adını verdikleri kozmik yaşam enerjisinin ne olduğunu ve çevremizde nasıl hareket ettiğini anlamak gerekir. Feng Shui'deki düzenlemelerin amacı, ortamda denge, uyum ve doğru Chi akışını sağlamaktır.

Chi dört farklı pusula yönünden dört farklı yaşamsal enerjiyi taşır. 
Sheng Chi - doğu yönünün bilge enerjisi 
Yang Chi - güneyin güçlendirici enerjisi 
T'sang Chi - kuzeyin besleyici enerjisi 
Sha Chi - batının yıkıcı enerjisi.

Atmosfer yaşamsal enerji hatlarıyla doludur. Bu enerjilerden bazıları olumlu pozitif, bazıları da zararlı negatiftir. Pozitif enerji olan Sheng Chi çok büyük şans, bolluk ve mutluluk getirir. Bulunulan mekana bu enerjiyi çektiğinizde şans ortaya çıkar. Negatif enerji ise Sha Chi'yi yaratır ki eğer eşyalar kayboluyor, sık sık hastalanılıyorsa, Sha Chi tarafından  çevrelendiği düşünülür.

Gringberg Metodu
Grinberg Metodu, dokunma ve hareketler yardımıyla bedenin kullanıldığı bir eğitim sürecidir. Size kişisel gelişim ve rahatlığınızı engelleyen fiziksel belirtiler veya tutumlarınızda değişim yaratmayı öğretir. Fiziksel belirtilerle, günlük alışkanlıklar veya sabitleşmiş davranışlar arasındaki olası bağıntıları inceler. Beden özgür ve her tür hareketi yapabilecek şekilde yaratılmıştır. Buna rağmen hayat boyunca edinilen alışkanlıklar bedenin özgürlüğünü ve hareketliliğini kısıtlayarak kronik arızalara yol açar. Böylece ağrılar, sıkıntılar ve benzer belirtiler ortaya çıkar. Örneğin kendini güçlü ve öz güvenli biri olarak göstermeye çalışan ve devamlı dik durmaya çalışan birinin zamanla sırt ve omuz ağrılarından yakınması olasıdır. Bu ağrılar bedenin kişiye bir şeyleri değiştirmesi gerektiğini belirten sinyallerdir. 

Grinberg Metodu Kimlere Yöneliktir?
Migren, sırt ağrısı, kabızlık, alerji gibi kronik ve belirtileri olan nezle, iltihap, konsantrasyon eksikliği gibi sürekliliği olan problemler yaşayan çocuklara, fiziksel aktivite ve vücut dili ile ilgili meslek sahibi olup, bilgilerini geliştirmek isteyen kişilere, daha sakin, daha huzurlu ve daha keyifli bir yaşam isteyen kişilere yöneliktir.

Hidroterapi
Çevremizde bulunan, her an gördüğümüz bazı maddeler hastalıklarımızın tedavisinde ciddi şekilde yardımcı olabilir. Bunlar keşfedilmeyen doğal ilaçlardır.
Dünyanın beşte dördü ve bedenimizin üçte ikisinin suyla kaplı olduğunu düşünürsek; suyu çevremizde keşfedilemeyen doğal tedavi yöntemi olarak görebiliriz. Örneğin yüzme doğal tıp uzmanları tarafından fiziksel terapi olarak görülmektedir.
Bir takım hastalıklarda ve açık yaralarda suyun tedavi edici etkisi olabilir. Suyun en faydalı yönü de vücuda kazandırdığı enerjidir. Vücudunuzun sadece bir bölümünde su terapisi uyguladığınızda bu etkisini diğer bölgelerde de gösterebilmektedir. Vücutta bulunan tüm organların hatta hücrelerin vücudu toksinlerden temizleyebilmesi için suya ihtiyacı vardır. Su vücut ısısını dengede tutar.

Hidroterapinin ana maddelerini hareket ve tepki yasası oluşturmaktadır. Sıcak bir duş aldığınızda vücudunuz ısındığından kan aşağı doğru ilerler ve en uçta olan damarlara ulaşır. Soğuk suda sıcak suyun tam tersi tepki gösterir. Bu defa kan yukarı doğru harekete geçer.
Suyun vücut üzerinde yarattığı etki ısısına göre değişir. Soğuk su enerji verir ve canlılık getirir. Vücuttan toksinleri atar, ateşi düşürmek için de soğuk su faydalı olacaktır. İdrar yollarını açmakta, ağrıları dindirmekte ve kabızlık için de soğuk su kullanılabilir. Buz ya da buzlu sular da kanamaları dindirir ve vücudun darbe almış bölümlerinde oluşabilecek olan şişlikleri önler. Sıcak su vücudun rahatlamasını sağlar. Ağrılarda ve kızarıklıklarda da sıcak su kullanılması tavsiye edilir.
Ardı ardına yapılan sıcak ve soğuk banyolar kan dolaşımını hızlandırır. Sıcak su buharının gözenekleri açtığı, terlemeyi artırdığı ve göğüsteki kan basıncını da hafiflettiği görülmüştür.

Meditasyon
Doğu tıbbına inanan birçok insan bilir ki meditasyon ve değişik figürlerle hasta kendini tedavi edebilmektedir.
Uzakdoğu sporlarındaki amaç kişinin kendi üzerindeki kontrolünü sağlayabilmesidir. Sert hareketleri benimsemeyen bir spor olan “tai chi chuan” insanların kontrol yeteneğini ortaya çıkarmalarını sağlamayı ve iş gücünü artırmayı amaç edinmiştir. Bu sporun hareketleri doğayı kendine bütünleştirmeyi sağlar, ölçülüdür ve herkesin bedenindeki chi’yi yakalayabilmesi için konsantre olması gerekmektedir. Chi’sini bulan ve bunu uygulamaya geçirmesini öğrenen insanlar sağlıklı kişiler olarak tanımlanırlar. Bunu yapabilmek ise uzun bir süre gerektirmektedir.
Doğu tıbbında kullanılan her yöntemde chi’nin yerini saptayabilmek sağlıklı olabilmek için ilk kural olarak kabul edilir. Chi-gong adı verilen meditasyon biçiminde de amaç aynıdır chi’nin yerini saptamak ve onu istenilen şekilde hareket ettirebilmek. Pelvik ya da karın bölgesinde bulunduğu düşünülen chi’nin hareketleri kontrol altına alındığında bedenin dengesini sağlanacaktır.
Tüm yöntemlerde de asıl istenilen kişilerin kendilerini yapılan uygulamaya bütünüyle vermeleridir. Doğu tıbbı birçok koşullarda ve farklı tekniklerde zihinle beden arasında bağlantıyı kurar. Doğu inanışlarına göre sağlıklı bir beden ancak bu şekilde kazanılır.

Yoga
Yaşam boyu iyi hissetmek için kendinize izin verin.
Yogayla yaşama yeniden merhaba...
Kendinizi yeniden yaratamazsınız. Ama bedeninizle barışarak yaşamı yeniden keşfedebilir ve iyi hissedebilirsiniz.
Nasıl mı? Sizi, sezgilerinizin gücüyle tanıştıran ve yaşamla uyum içinde olmanızı sağlayan:
Yoga’yla...
Sanskritçe “birlik, bir olma” anlamını taşıyan yoga; ruhsal ve bedensel eğitimle daha sağlıklı ve canlı bir yaşam yaratmak için…
Yaşamla ateşkes, Uma Yoga’da sizi bekliyor. Bedeninize bağımsızlığını vermeye hazır mısınız?


Bütün hakları saklıdır Dr. F. Hikmet Özvar