Kansermiyim
Türkçe | English
  KANSERDE YANLIŞ BİLİNENLER     BÜTÜN SORULARINIZ İÇİN
KANSERDE YANLIŞ BİLİNENLER
 
  ÜYELİK
   

YANLIŞ: Bazı kanserler bulaşıcıdır.
DOĞRU: Kanserin hiçbir türü bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, Hepatit B, Hepatit C, HPV gibi bazı bulaşıcı virüsler kansere yol açabilir. HPV rahim ve penis kanserine yol açan bir virüstür. Hepatit B ve C ise karaciğer kanserine neden olabilir. Bu virüsler kan yoluyla ve korunmasız cinsel ilişkiyle bulaşır.

YANLIŞ: Kanser saç dökülmesine yol açar.
DOĞRU: Kanser saç dökmez. Saç kaybı, kanser tedavisinin (radyoterapi, kemoterapi) bir yan etkisidir. Bu arada kemoterapi ya da radyoterapi gören herkesin saçı dökülecek diye bir kural yok. Bu, tümörün tipine, uygulanan tedavinin dozuna, hastalığın evresine göre değişiyor.

YANLIŞ: Sadece kadınlar meme kanseri olur.
DOĞRU: Bu en büyük kanser mitidir. Erkekler de meme kanseri olur! Amerika’da her yıl 1500 erkeğin meme kanserine yakalandığı tahmin ediliyor. İyi haber, erkeklerde meme kanserinin çok yaygın olmaması.

YANLIŞ: Kanser her zaman öldürücüdür.
DOĞRU: Evet, kanser ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Ancak tıptaki ilerlemeler sayesinde erken teşhis edilmiş hastaların büyük bir kısmı tam şifaya kavuşuyor.

YANLIŞ: Anne ya da babanız kanserse siz de kanser olursunuz.
DOĞRU: Bazı kanser türlerinin genetik olduğu doğru. Ancak bu, ailesinde kanser öyküsü olanların mutlaka kansere yakalanacağı anlamına gelmiyor. Meme, yumurtalık, prostat ve kolon kanseri genetik olarak geçiş gösteren kanser türlerinden bazıları. Ailede bu tür kanserler varsa kanser geni çocuklara geçebilir. Eğer çocuğa bu gen geçmişse, bu sadece riski artırır. Yoksa kanser çıkacağını garanti etmez.

YANLIŞ: Pozitif düşünmek kanseri tedavi eder.
DOĞRU: Pozitif düşünmek, tedavi sırasında çok gereklidir fakat kanseri tedavi edici etkisi yoktur. Kanser tedavisi sırasında iyimser olmak, yaşam kalitesini artırır.

YANLIŞ: Hastanın kanser olduğunu öğrenmemesi gerekiyor. Öğrenirse immün sistemi çöker.
DOĞRU: İmmün sistemi çökmeden kanser başlamaz. Kanser olduğunu öğrenen kişide inkar, öfke, depresyon gibi sorunlar, ortaya çıkabilir. Ancak hastalığı saklamamak gerekir. Hastalığı kabullenmek, tedaviye katılımı ve sonucu da olumlu yönde etkiler.

YANLIŞ: Kanser tedavisi görenin çocuğu olmaz.
DOĞRU: Radyoterapi ve kemoterapi ilaçları hastalarda geçici, nadiren kalıcı kısırlığa sebep olabilir. Bu risk hastalığın tipine, evresine, kullanılan kemoterapi ilacına göre değişir. Ancak genç, henüz anne – baba olamamış hastaların ve ilaç tedavisinden önce yumurta ve sperm dondurma işlemiyle ileride çocuk sahibi olma şansını yakalayabilir.

YANLIŞ: Gelişmiş ülkelerde artık kemoterapi kullanılmıyor.
DOĞRU: Kemoterapi, radyoterapi ve ameliyat kanser tedavisinde bütün dünyada en yaygın kullanılan yöntemlerdir.

YANLIŞ: Mememde bir kitle var. Ben kanser oldum.
DOĞRU: Memede saptanan her kitle kanser değildir. Bu nedenle şüpheli bir kitle tespit edilince hemen telaşlanmayın. Doktora başvurarak daha ileri tetkikler yaptırın.

• Soyanın içindeki kadınlık hormonu olan östrojene benzer maddeler, yüksek dozda alındığında meme ve rahim kanserlerine yol açabilir. Ceviz, fındık, fıstık gibi zararsız olduğu, kolesterol içermediği söylenen yağlı gıdaların (zeytinyağı dahil) çok miktarda alınması şişmanlatır.
• Domates, brokoli ve lahana gibi gıdaların yüksek miktarlarda tüketilmesinin kanserden koruduğuna dair veriler yeterli değildir.
• Aspartam ve sakarin gibi yapay tatlandırıcıların kansere neden olduğu bilgisi ispatlanmamıştır.
• Kahve tüketiminin kansere neden olduğu ve yeşil çayın kanserden koruduğuna dair bilimsel bulgu yoktur.
• Genetiği değiştirilmiş gıdaların, kanser riskini artırdığına dair bilimsel bulgu yoktur.
• Hazır gıdalardaki katkı maddelerinin, uygun oranlarda kaldığı takdirde kanser yapıcı etkisi mevcut değildir.

   
   

Bütün hakları saklıdır Dr. F. Hikmet Özvar