Kansermiyim
Türkçe | English
  HER ERKEĞİN PROSTAT KANSERİNE YAKALANMA RİSKİ VAR MI?     BÜTÜN SORULARINIZ İÇİN
HER ERKEĞİN PROSTAT KANSERİNE YAKALANMA RİSKİ VAR MI?
 
  ÜYELİK
   

Erkeklerde Prostat Kanseri Riski

Prostat kanseri, akciğer kanserinden sonra erkeklerde kanser ölüm nedenlerinin başlıca ikincisidir. Yaşamı boyunca altı erkekten biri prostat kanseri olacak iken, sadece otuz dört erkekten biri bu hastalıktan ölecektir. Prostat kanserinin ölüm hızı azalıyor ve hastalık daha erken tanı alıyor. Prostat kanseri prostat dokusunda kanser (malign) hücrelerinin oluştuğu bir hastalıktır. Prostat, erkek üreme sisteminde mesanenin (idrar toplayan ve boşaltan organ) hemen altında ve rektum’un (kalın bağırsağın alt kısmı) önünde yerleşmiş bir bezdir. Yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir ve üretra’nın (mesaneden idrarı boşaltan tüp) bir parçasını sarar. Prostat bezi meninin bir kısmını oluşturan sıvıyı üretir. Prostat kanseri esas olarak yaşlı erkeklerde bulunur. Erkekler yaşlandıkça prostat daha da büyüyebilir ve üretra ya da mesaneyi engelleyebilir. Bu da işeme güçlüğüne ya da seksüel fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. İyi huylu prostat büyümesi (BPH) denilen durum kanser olmamasına rağmen BPH’yi düzeltmek için cerrahi müdahale gerekebilir. BPH ya da prostattaki diğer problemlerinin belirtileri prostat kanseri belirtilerine benzeyebilir. Aşağıda problemlerin herhangi birinin varlığında doktora başvurulmalıdır.

• Azalmış ya da kesik kesik idrar akımı
• Sık işeme (özellikle geceleri), zorlanarak işeme ve işeme sırasında yanma veya ağrı
• İdrar ya da menide kan
• Geçmeyen sırt, kalça ya da pelvis ağrısı
• Ağrılı ejekülasyon
• İşeme akımını başlatırken ve/veya durdururken zorlanma

50 yaş ve üzerindeki erkekler yılda bir parmakla rektal muayeneye gitmeli ve prostata özgül antijen (PSA) için kan testi yaptırmalı. Omurilik basısı gerçek bir acildir ve kanserin ilk bulgusu olabilir. Bu durum kanser omurganın omurlarına ve kuyruk sokumuna yayıldığı zaman görülür. Güçsüzleşen omur fonksiyonuyla ilgili problemler ve belirtilere neden olarak omuriliğin üzerine çökebilir. Bacaklarda güçsüzlük ve yürümede zorluk, işeme ve bağırsak hareketlerinde artan zorluk, mesane ve bağırsak kontrolünde zorluk ve kasıklarda ve ayaklarda azalmış hislenme, uyuşukluk ve karıncalanma akut omurilik basısına işaret eden başlıca belirtilerdir.
Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerdeki prostat oluşumunun erken sebeplerinden biri “ejekülasyon” problemi çekenlerde spermin atık şekilde prostatta kalıntı oluşturması ve bununda ileriki yıllarda hücresel değişime uğrayarak kanserleşmesidir. Aynı araştırma er ya da geç 100 yaşına doğru bütün erkeklerin prostat sorunu yaşayacağından bahseder.

   

Bütün hakları saklıdır Dr. F. Hikmet Özvar