Tedavi şekillerinde son yenilikler

TOPUK DİKENİ TEDAVİSİ

Radyoterapi yapılan topuk dikeni hastalarında görülen tedavi sonuçlarında tama yakın başarı elde edilmiştir.Haftada 1 yapılan ve sadece 2 defa uygulanan, uygun hastalarda ileri döneme kadar henüz bir yan etki gelilşmemiş ,ve hastalarda semptomların iyileştiği görümüştür.

Kalın bağırsak kanserinde hap tedavisi
Kalın bağırsak ve rektum kanserlerinde artık kemoterapi ağız yoluyla verilebilecek. Alımı daha kolay olan ve iki haptan oluşan bu kemoterapi kürü, yaşam süresi açısından damar yoluyla uygulanan ilaçlarla aynı etkinliğe sahip, buna karşın yan etkileri çok daha hafif.

Akciğer kanserinde tümörün türüne göre ilaç
İspanyol araştırmacılar, akciğer kanseri türlerinde tümör dokusundaki özel gen yapısını test ederek, hangi hastaların kemoterapiye yanıt vereceğini tespit etti. Kongrede ilk kez rapor edilen bu araştırma, hangi ilacın hangi tür tümöre iyi geldiğini gösteriyor. Bu çalışmayla yan etkileri ve masraflarıyla birlikte etkin olmayan kemoterapinin önüne de geçilebilecek.

Akciğer kanserinde doğru teşhis
Fransız bilim insanları akciğer kanseri ile sigara içmenin yol açtığı diğer akciğer hastalıklarını kesin olarak ayırt edebilen bir test geliştirdi. Kandaki spesifik proteinlerin seviyesini ölçen bu test sayesinde kanser tanısındaki hatalar önemli oranda azalacak.

Prostat kanserinde yaşam süresi uzadı
İtalyan araştırmacıların çalışmaları prostat kanserinde yaşam süresinin uzatılması açısından önem taşıyor. Çalışma, radyoterapi gören ve bölgesel olarak ilerlemiş prostat kanseri hastalarına hormon tedavisinin eklenmesi esasına dayanıyor. Bu yöntemle hastaların sadece radyoterapi gören hastalara oranla yüzde 12 daha uzun yaşadıkları belirtildi.

Meme kanserinde gelişen ilaçlar
İlerlemiş meme kanseri hastalarına uygulanan üç farklı kemoterapi kürü, yaşam süresinin uzatılması ve hastalığın ilerlemesinin durdurulması açısından önemli yararlar sağlıyor. Yunan bilim adamları tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucunda bu kemoterapi kürlerinin en önemli özelliği, kalp ve damar sistemine zararlı olan ‘Antrasiklin’ ilaç grubunu içermiyor. Diğer önemli gelişme de kanser hücreleri memeden diğer organlara sıçramış hastalara verilen ve farklı kombinasyonlarda hazırlanan ilaçların (Trastuzumab, Docataxel ve Capecitabine kombinasyonu) geliştirilmesi. Bu kombinasyonlar hastalığın ilerlemesini önlüyor ve hayatta kalma oranını artıyor.

Ağız yaralarını önleyen gargara
Kemoterapi gören hastaların yaşadığı en önemli sorunlardan biri de ağrı veren ağız yaraları ve ülserleri. Yeni geliştirilen buz yongaları ya da 'Klorheksidin' içeren antiseptik ağız gargaralar, kemoterapi gören hastaların bu sorununa çözüm olacak niteliktedir.

<script>
  (function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){
  (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),
  m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)
  })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga');
 
  ga('create', 'UA-46007022-1', 'kansermiyim.com');
  ga('send', 'pageview');
 
</script>